Kelâmbaz

Savaşın Sebebi Bu Kitapta: Avengers: Infinity War İzledik [Spoilersiz Değerlendirme]

Avengers: Infinity War Part-1 uzun zamandır bütün Marvel hayranları tarafından merakla bekleniyordu. Hakkında sayısız teori yazılıp binlerce vlog oluşturuldu. Yüzlerce youtuber, bu filmin fragmanlarındaki her saniyeyi değerlendirmek için kafa yordu. Böyle bir filmin basın galasına gitmek nasip olunca da kısa bir yazı kaleme almak istedim. Zira milyonlarca kimsenin seyredeceği bir eser var karşımızda.

Filmde işlenen düşünce beni bir kitaba götürdü. “Yeni Dünyanın Kurtları” adlı bu kitapta anlatılan bazı tespitler; filmin hikayesinde, karakterlerinde mücessem hale gelmiş. Filmin felsefi/sosyolojik zeminine dair yapılacak tespitler spoilersiz anlatılamayacağı için Cuma gününü bekleyeceğiz.

Öncelikle şunu peşinen söyleyelim karşımızda bir animasyon harikası var. Film bu yönüyle bütün beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Filmin kötüsü Thanos’un cildindeki ayva tüylerine kadar detaylar işlenmiş. Yamulan dudakları seyretmiş fantastik severler bunda fazlasıyla tatmin olacak.

Karakterlerin hepsi kurguda tam yerinde işlenmiş. Önceki Marvel filmlerinde gördüğümüz “olmasa da olurdu” denilecek birileri yok. Hepsi dolu dolu yerini almış. Bazıları sönük bazıları ön planda gibi görünse de Part 2’de bu dengelenecektir.  Mekan çeşitliliği de oldukça zengindi. Belki bunu bazıları menfi yorumlayabilir. Ancak tam kararındaydı. Çünkü Star Wars gibi mekan-gezegen bazlı değil de karakter bazlı bir film evrenindeyiz.

Kurgu ve senaryo için çok ciddi bir çalışmanın yapıldığı ortada. Her hadisenin birbiriyle münasebeti, yan hadiselerden ana kurguya atlayışlar, düğümleniş ve çözülüş profesyönelce yapılmış. Kurguya dair detaylar mümkün mertebe basitleştirilerek ana hikayeden kopulmamış. Tabi gerektiği yerde de detay vermekten kaçmamışlar.

Senaryo önceki Marvel filmlerindeki gibi cıvık değil. Akıllıca, hikayenin tabii seyrinde, ince esprili, bol göndermeli diyaloglar… Bazen bir karakterin takındığı tavır veya yüz ifadesi bile sizi güldürebiliyor. Ancak trajik-acıklı anlar da bir o kadar hikayede yer alıyor. Komedi ve trajedi arasında çok ince, güzel bir geçişi var. Aksiyon, macera, bilim-kurgu hepsi dolu dolu, senelerdir bekleyen kitleyi doyurucu miktarda. Kısaca 2 saat 30 dk’nın nasıl geçtiğini anlamıyor, sıkılmadan, merakla seyrediyorsunuz.

Tabi bunlar fantastik film sevenler için… Kurgusuyla, animasyon efektleriyle, hikayesindeki sürprizleriyle, çok yönlü göndermeleriyle karşımızda Marvel’in en iyi filmi var diyebiliriz. 10 yıllık bir film evreni oluşturan şirket sahasında en kaliteli işlerden birini sinema severlere sundu. Ancak sinema tarihinde ne kadar yer edinir, tartışılır.

Ülkemizde popüler kültür içindeki fikri tesiri ise henüz ciddi bir araştırmadan geçmiş değil. Marvelin 10 yıllık sinema evreninde nasıl bir felsefi-ideolojik temel var bu aydınlatılmalı. Başta temas ettiğim gibi Mehmet Hasan Bulut ‘un Yeni Dünyanın Kurtları kitabında anlatılan ve bu filmde gördüğüm tespitler için Cuma günü spoilerli yazıda görüşmek üzere…

 

1 comment