Kelâmbaz

Kitap İncelemesi: Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı

Şahsi(kişisel) gelişim kitaplarına şüpheyle yaklaşanlardanım. Zengin olmanın 10 yolu, 30 saniyede nasıl evet dedirtirsiniz, hayatta başarının 7 sırrı, derken liste uzuyor da gidiyor… Zengin olmak, başarılı olmak gibi nefsânî hedefler bu kadar kolay ulaşılabilir gösterilince kitaplara talep de çok oluyor. Yayınevleri çoğunlukla parayı kalitenin önüne koyunca kitabevi rafları “kollarınızı nasıl bağlarsanız başarılı olursunuz”u anlatan kitaplarla doluyor.

“Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı” da bir kişisel gelişim kitabı. Milletlerarası bir çok platform tarafından, yönetim ve kişisel gelişim sahasında kesinlikle okunması gereken kitaplar arasında zikrediliyor. Kitap ayrıca bugüne kadar yazılmış en beğenilen aile kitapları arasında da sayılıyor. Şu ana kadar 38 dile çevrilmesi ve baskı adedinin de 25 milyonu geçmiş olması kitabın incelenmeye değer olduğunun bir başka delili. 

Bu kitapla ilk tanışmam üniversite yıllarında oldu. Endüstri mühendisliği bölümünde mecburi olarak aldığım toplam kalite yönetimi dersinde bu kitap da ders mevzuu olarak işlenmişti. Kitabın akademik dünyada da bir karşılığının olduğunu burada gördüm.

Benzerlerinden farkı

İsminin girişte bahsettiğim türden şahsi gelişim kitaplarına benziyor olması nedeniyle kitaba peşinhükümle yaklaşmıştım. Bu büyük bir hataydı. Zira kitabın muhtevasının çok farklı olduğunu kitabı okurken görecektim. 

Bu kitabı benzerlerinden ayıran en temel fark şu:

Benzerleri kişilik ahlakını baz alıp umumiyetle davranışlarımızı değiştirmeye odaklanıyorlar. Satış için sürekli gülümseyin, ilgili dinleme için konuşana doğru eğilerek dinleyin, konuştuğunuz kişiye sürekli ismiyle hitap edin vs. Kitabın yazarı Stephen Covey ise çok daha zor ama tesirli bir usûl tavsiye ediyor. Şahsi gelişimin davranışların düzeltilmesiyle değil bu davranışları meydana getiren sebeplerin düzeltilmesiyle olacağına dikkat çekiyor. Davranışların hayata bakışımızda, hâkim fikir yapımızdaki değişimlerle düzeleceğini savunuyor.

Yazar kitabın henüz başlarında aşağıdaki resmi paylaşarak şunu soruyor, bu resimde ne görüyorsunuz? Kimileri yaşlı bir kadın görüyor kimileri genç bir hanım. Aslında ikisi de doğru. Yazar bize hayata nasıl baktığımızın bizim gerçeklerimizi oluşturduğunu ispatlıyor.

 

 

 

 

Zengin ve yalnız

Özellikle iş hayatında çok farklı insanları tanıma fırsatımız oluyor. Bendeniz de insanları müşahade etmeyi, gördüklerimden de tespitlerde bulunmayı seviyorum. İş hayatında pek çok kimse şu özelliklere sahip; kabiliyetli ve hırslı ama karakter yoksunu.

Böyle insanlar tam olarak ilk klişe olan şahsi gelişim kitaplarındaki tavsiyeleri yapıyorlar (tanıdıklarımın bunu kitaplardan değil kendi tecrübeleriyle öğrendiğini de not düşmeliyim). Evet gerçekten bir şeyler yapıyorlar, iş kuruyorlar, çok para kazanıyorlar, idareci oluyorlar, çok maaş alıyorlar… Başkaları yürüyerek giderken onlar koşarak gidiyorlar, fakat yanlış yöne! Tırmandıkları merdiven yanlış duvara dayalı! Belli bir yaşa gelip duvarın sonuna tırmanınca yanlış duvar olduğunu anlıyorlar ama artık iş işten geçiyor. Kazandıkları parayı, gücü devredecek kimseyi bulamıyorlar. Çoğunlukla güçlü ama yalnız, zengin ama mutsuz bir hayat sürüyorlar. Bu kitapta ön plana çıkarılan “Karakter etiği” ve “ilke merkezlilik” tam olarak bu problemin önüne geçmeyi hedefliyor.

Nedir bu 7 alışkanlık?

Kitabın içinden dışına doğru tekrar uzaklaşalım. Bazen uzaktan da güzel ayrıntılar yakalanabilir. Kitabın ismini orjinal haliyle inceleyelim. Orijinal isim: The 7 Habits Of Highly Effective People.

Highly effective people: Tam olarak çevrilemese de “çok tesirli/etkili insanlar” gibi bir manaya geliyor. Yani bu insanlar bir şeyleri olduğu gibi kabul etmiyorlar, onları değiştirecek şekilde tesir ediyorlar, istek ve irade sahibiler. Ayrıca sorumluluk sahibi oldukları da söylenebilir. Çok etkili olmaları, ellerinden geldiğince sorumluluk yüklenmiş, lider ruhlu bireyler olduklarını da düşündürüyor.

7 Habits: Yedi alışkanlık. Dikkatli düşününce burada da bir tavsiye var. Etkili insanların alışkanları olduğunu öğreniyoruz. Demek ki meselenin özü 10 ipucu veya 5 hile öğrenmek değil, hayat boyu uygulanacak güzel alışkanlıklar edinmek. Bu kadar önemli alışkanlıkları nasıl yediye düşürmüşler diye çok düşünmeyin çünkü yazar da sonradan yetersiz bulup sekizinci alışkanlık kitabını çıkardı. 🙂

Peki kitaptaki 7 alışkanlık neler? Yazmayacağım. Alışkanlıkları yazdığımda “bu mu yani” diyeceğinizi duyar gibiyim. Maddeleri tek cümle olarak yazdığımda sizin anladığınız ile maddenin yazar tarafından yapılan açıklaması çok farklı… Halbuki her bir maddenin doğru şekilde anlaşılması için bu geniş izahların okunması gerekiyor. 

Hem kişisel gelişim sahasına bakış açımı kısaca dile getirmek hem de diğerlerinden nispeten daha farklı, faydalanılabilecek bir kişisel gelişim kitabı tanıtmak istedim. Bu tanıtımdan sonra kitabı merak ederek okuyacağınızı düşünüyorum. Keyifli okumalar dilerim.

Bünyamin Ekmen

Bünyamin Ekmen

Makina mühendisi, müteşebbis. Altın Çınar Gençlik Derneği başkanı.

Okumayı ve paylaşmayı sever. Burada olmaktan dolayı çok mutlu.

3 comments

  • Güzel bir yazı olmuş. Sadece şurada takıldım. Kişisel kelimesinin yerine ferdî kelimesi daha uygun olur gibi geliyor. Yani, şahsî değil de ferdî. Ferdî tekâmül gibi….

    • Yazıyı beğendiğiniz için teşekkür ederim.

      Ferdi tekamül dediğinizde ağza daha çok yakışıyor, haklısınız. Sanki başka bir yerde de bu kullanımı okumuş gibiyim. Meseleye hakim birisine soracağım.

  • Beyaz Yayınlarından basılmış olanı vardı elimde Selim Yeniçeri yapmış çevirisini çeviri hakikaten faciaydı yarıda bırakmştım okumayı