Anasayfa Seyahat

Anadolu Hisarı

PAYLAŞ

İstanbul’un hızlı hayatından kaçıp sessiz, sakin bir yerine gitmek istiyorsanız Anadoluhisarı sizin için en uygun yer. Güzeliğiyle göz kamaştıran boğaz manzarası, denizin ışıltılı huzur veren sesi, yalılarıyla, konaklarıyla tarihin buram buram kendini hissettirdiği yerdir Anadoluhisarı.

Anadoluhisarı Kalesi, Anadoluhisarına şimdiki adını vermiştir. Dünden bugüne Güzelcehisar, Gözlücehisar, Yenicehisar, Yenihisar, Akhisar, Akçahisar isimlerini almıştır.

Anadoluhisarı Kalesi,Devleti Aliyyeyi Osmaniyye dönemine aittir. Kale Yıldırım Beyazıd Han tarafından 1393-1395 tarihleri arasında yapılmıştır. Devleti Aliyye’nin ilk Türk yapımı kalesi olma özelliğine sahiptir.

Kalenin hemen yanında Göksu Deresi bulunur. Dere şimdi temiz olmasada, eskiden adını gökyüzünün maviliğini, sulara yansıtmasından dolayı almıştır. Eskiden sandal keyifleri yapılırken şimdi ise kayıkçıların bulunduğu, etrafında kafeterya, kahvehane ve restoranlar vardır.

Göksu Deresi Boğaza Dökülürken

 

Anadoluhisarı, Lale Devri’ne de ev sahipliği yapmış buradan sandallar boğaza doğru açılırmış.

Hisar’a yanıbaşında Küçüksu Kasrı eşlik eder. Kasr Abdülmecid Han tarafından İtalyan bir mimara yaptırılmıştır. Padişahlardan Abdülmecid Han, Abdülhamid Han burayı av için dinlenme yeri olarak kullanmıştır.

Küçüksu Kasrı

 

Boğazın tam karşısında Fatih Sultan Mehmed Han’ın İstanbul’un fethinden sonra yaptırdığı Rumelihisarı bulunmaktadır. İki kale karşılıklı olarak…

Bu küçük semtte sadece gündüzleri değil, akşamları da bir başka oluyor. Öğretmenler evinde elinizde çayınız, karşınızsa Rumelihisarı, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Küçüksu Kasrı, denizin üzerinde yakamoz ve ışık cümbüşü…

Geçmişte olduğu kadar renkli ve şaşaalı olmak yerine, olgun, durulmuş, bütün bu olup biteni içine sindirmiş, bir yerde öylece sessiz sakin bir eda içerisinde kendini gösteriyor bu küçük semt.

 

CEVAP YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here

WordPress spam blocked by CleanTalk.